Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Mini elektrane, maksi mućka – kako će, u ime obnovljive energije, građani kroz račune za struju 12 godina plaćati subvencije sumnjivim investitorima

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 03 decembar 2014 13:33
svaka čast
Znao sam da je sa tim elektranama, obnovljivim i "ekološkim izvorima energije" neka mućka. Užas, a ko zna koliko je toga još.
Preporuke:
41
3
2 sreda, 03 decembar 2014 14:33
hm
Ozbiljan tekst o dubokoj i perfidnoj mućki, a samo jedan komentar. ebg, ne vole ljudi da čitaju :)
Preporuke:
33
1
3 sreda, 03 decembar 2014 14:42
anonimna
I kad tome dodate vetroparkove čije su dozvole izdavane po sličnom principu i sličnim "investitorima" lako ćete prepoznati kome ćete plaćati skupu "zelenu" struju.
Preporuke:
32
2
4 sreda, 03 decembar 2014 14:55
Štap
Čim je "draga" nam ministraka Mihajlović potencirala izgradnju malih hidrocentrala, odmah sam posumnjao da je mućka.
Preporuke:
35
2
5 sreda, 03 decembar 2014 15:11
Drinko Končarević
U velikoj smo nesreći. Em su nas okupirali, em nas kradu i još nam se rugaju da to čine za naše dobro. gde su sad oni sa pištaljkama?
Preporuke:
30
2
6 sreda, 03 decembar 2014 15:16
...
Dobro je da je počelo o ovome da se piše, no za istraživačko novinarstvo prilično tanko, nisu samo radikali i socijalis ti u ovoj priči, žuti su u ovome i G17 do guše uz Italijane sumnjivih poslovnih aktivnosti.
Ono što je frapantno jeste ova izjava nekoga ko navodno treba da štiti transparentnost,

"Đurić iz Transparentnosti kaže da nije nužno problematično to što su preduzeća registrovana u of-šor zonama jer je to alternativa domaćih privrednika politici oporezivanja"

podsetiću na početku članka se konstatuje da će budžetski obveznici kupci struje koji nisu ni pitani prilikom donošenja ove odluke plaćati skuplju struju iz ovih izvora do 2020 za nekih 400 din, a razumljivo je i prihvatljivo da isti ti kojima plaćamo mi potrošači iz Srbije, izbegavaju plaćanje na profit (ovde su ogromni jer su mala ulaganja a velika zagarantovana zarada) i porez u Srbiji?!
Dalje se konstatuje da je to obaveza prema Energetskoj zajednici a reč je o zajed bez moći odlučivanja i neobavezujućim preporukama!
Preporuke:
30
1
7 sreda, 03 decembar 2014 16:22
s
Suština je u ovome:
Srbija se obavezala Energetskoj zajednici da će do 2020. godine ispuniti kvotu od 27 posto potrošnje iz obnovljivih izvora energije - trenutno ona iznosi oko 21 posto.

Srbiji se ne dozvoljava da proizvodi i troši struju iz uglja,gde joj je infrastruktura najjača. Tu se,zbog nemanja para,javlja prostor za hohštaplere. To je taj put u EU.
Preporuke:
28
2
8 sreda, 03 decembar 2014 16:29
Boško
Iako pare koje su iznete za vreme Miloševića "nikada nisu pronađene" na Kipru sada se "vraćaju" kao "strana investicija" u Srbiju.

Klasičan primer pljačke koju su započeli socijalisti sa radikalima 90tih pa nastavio dos da bi ga ponovo "usavršili" socijalisti sa demokratama 2008-2012 a sada "najbolja vlast svih vremena" koalicija četnika gibaničara i socijalista nastavlja da pljačka Srbiju uz pomoć već opljačkanih para od ranije.

Šta je bilo sa prevarom sestre Kori Udovički i "centrala na vetar" Koliko ćemo tu pljačku da platimo kroz struju.
Preporuke:
29
1
9 sreda, 03 decembar 2014 17:50
penzos
U celoj evropi beze od mini elektrana jer je obnovljiva energija preskupa, preskupa!!!!! Samo, ove prodane budale, za koji dolar, dopustaju pljacku i prodaju zemlje.Da li postoji nesto sto im je sveto!!!?
Preporuke:
21
1
10 sreda, 03 decembar 2014 19:05
Srbin crnac, ateista
U skoro svakoj zemlji gde su započeli s promocijom "obnovljive" (alternativne) energije to je bila prevara. Jedna Nemačka koja ima malo energetskih resursa je gradila vetroparkove i nuklearke kako bi bila energetski nezavisnija, i šta se desilo? Od toliko ljubavi prema ekologiji racionalni Nemci su se rešili i nuklearki i suludog bacanja para na vetrenjače i počeli ponovo da vade ugalj!

Čak su i Kinezi koji su posejali verovatno milione turbina na svojoj pučini da bi iskoristili snagu monsuna pre nekoliko godina odustali od masovnog ulaganja u vetrenjače, iako im je to odgovaralo jer su najveći proizvođači solarnih ploča i prateće opreme. Sada zadovoljavaju svoje potrebe konvencionalnim izvorima naftom, gasom, hidroelektranama itd.

Ovde se radi o klasičnoj pljački naroda radi finansiranja skupe, besperspektivne i nerentabilne industrije, triput skuplje od klasičnog izvora energije. Zato narod mora da finansira "ekologiju" inače bi te kompanije propale.
Preporuke:
17
4
11 sreda, 03 decembar 2014 20:00
Zoran R.R.
Treba razjasniti jednu stvar da ako uporedimo broj mini hidroelektrana u Srbiji i na primer Sloveniji on grubo iznosi 350 prema 40. slično je i sa drugim srednje Evropskim zemljama. Dakle minihidroelektrane treba graditi. Moraju se poštovati svi propisi koje je država predvidela. Takođe i mimo javnog poziva se mogu dobiti lokacije za izgradnju to nije mimo zakona. Moram da razjasnim još jednu nedoumicu povlašćena tarifa je neophodna da bi se dobili krediti za izgradnju. Male hidroelektrane nisu jevtine i samo uz pomoć povlašćene tarife one mogu bankama da budu insteresatne za finansiranje tj. dodelu kredita. Srbija nesme da ide mimo sveta kao što smo dosta puta u poslednjih dvadesetak godina išli. ako na primer u Nemačkoj, Češkoj , Sloveniji nema slobodnih lokacaija naravno da moram oda gradimo. I treba njihova iskustva da koristimo. Ne sme se ova divna ideja i velika muka većine korektih i pošetnih investitora otežavati i odmah dovoditi pod sumnju.
Preporuke:
7
13
12 sreda, 03 decembar 2014 21:06
Velizar M. @Zoran R.R.
... povlašćena tarifa je neophodna da bi se dobili krediti za izgradnju. ... samo uz pomoć povlašćene tarife one mogu bankama da budu insteresatne za finansiranje tj. dodelu kredita.

U suštini to je dizanje profita banaka, investitora, i pojedinaca bliskih političkim strukturama a na račun svih nas. Isto kao, na primer, plastična ambalaža (manji troškovi proizvođaču a otpad zajednici na brigu). prelivanje troškova na građane, interesantan i đavolski izum neoliberalnog kapitalizma. Mi plaćamo deo troškova recimo Koka-Koli čak i ako nismo nijednu flašu kupili. Gde je tu sloboda izbora? Zašto smo onda uopšte rušili socijalizam?
Drugo, ako su Češka i Nemačka korumpirane mi treba da primenimo isti model korupcije? Ako bi se ova priča sa strujom ispratila do vrha, do EU i dalje, svašta bi se našlo i ta struja je skoro sigurno još skuplja od prikazanog.
Neka mikroelektrana, ali neka ih gradi onaj ko nađe interes bez zavlačenja ruke u džep građana.
Preporuke:
20
3
13 sreda, 03 decembar 2014 22:13
Turas
Diša za lokacije Trifke , odmah ga treba uhapsiti i nema greške . Lokaciju dobija onaj ko ga Trifke po džepu prepozna U ovoj Srbiji sa ovakvim institucijama sistema , osim korupcije nije ni jedn poduhvat isplativ .
Preporuke:
13
0
14 četvrtak, 04 decembar 2014 00:21
Srba
To je potvrđeno i nedavnom studijom NALED-a i USAID-a, kojom je privatizacija rudnika Rudnik uvrštena u pet najboljih u Srbiji.

E, ako je tako rek'o NALED i USAID onda nema greške.
Preporuke:
13
2
15 četvrtak, 04 decembar 2014 21:10
nn
Neki komentatori mogu da pricaju o tome da su ulaganja u obnovljive izvore energije skupa, i to je naravno tacno, dobrim delom jer ta tehnologija nije zastupljena u velikoj meri i sto se istrazivanja jos uvek vrse radi povecanja efikasnosti. Ali ulaganja i u druge vrste elektrana su skupa.

Ono sto se zaboravlja je da su konvencionalni izvori energije ograniceni i iako i dalje nije moguce celokupnu energiju dobijati iz obnovljivih izvora potrebno je sto vise produziti trajanje te ogranicene kolicine resursa. Posebno imajuci u vidu to da bez zaliha na KIM nase rezerve uglja nisu tako velike, zalihe nafte su zanemarljive u odnosu na potrosnju. Bolje ulagati u tehnologiju na vreme nego posle kukati kad budemo morali da skupo placamo struju koju cemo uvoziti.

E sad, to sto su se u ovom procesu desile zloupotrebe, i ako su se desile, svako treba ispitati i kazniti. Ali to sto se neki lokalni funkcioner dobio dozvolu nije apriori zloupotreba.
Preporuke:
1
3
16 petak, 05 decembar 2014 21:36
još jedna prikrivena krađa
Dve stvari:

Zašto se dodatno nagrađuju oni koji prave male hidroelektrane? Ja mislim da se svuda dotiraju samo alternativni proizvođači - solarne i elektrane na vetar. Hidroelektrana je obična i razrađena stvar, kome se isplati ulaganje na dugi rok (a ono je takve prirode), taj će ih graditi. Šta tu rade dotacije i zašto?

Postoje li standardi ili uniformni projekti za izgradnju malih hidrocentrala? Ova na slici je ruglo po izgledu, kao divlja gradnja.
Zar se ne može propisati da objekti iznad brane moraju da budu izgledom uklopljeni u okolinu?
Ovo je katastrofalno, em skupo na račun građana, em nagrđuje lepe, divlje predele. Osmišljeno za još jednu pljačku.
Preporuke:
3
2
17 nedelja, 07 decembar 2014 12:53
Zoranu r.r. i nn
U pravu ste, - ne možemo mi mimo opšteg ludila. Ali se zato redu i poštenju sasvim uspešno odupiremo.
Preporuke:
1
2
18 utorak, 09 decembar 2014 07:28
Zoran R.R.
za Velizar M. i neke druge.

kada bi banke davale kredite na 20 godina otplate ne bi bile potrebne subvencije koje traju 12 godina. inače jako je jednostavno imamo izbor da koristimo energiju bolje i da gradimo obnovljive izvore energije u koje spadaju i minihidro elektrane ili da napravimo atomsku centralu uvek bi odabra oda pre štedim ulažem u tzv. energetsku efikasnost (izolacija, sunce i sl..) i da geadim mini hidro, sunce, vetar nego da napravimo Fukušimu na Dunavu.
Bez stimulacija skoro niko ne bi ni pravio mini elektrane i voda bi tekla kao i do sad ako su sve zemlje u Evropi ovo rade ili već uradili što bi mi bili izuzetak. dali je neko od cenjenih komentartora otišao nekad u neku termoelektranu?? pa na koliko desetine hektara se prostiru pepelišta?? to je neverovatno termoelektrane imaju na desetien i desetine zaposlenih koje održavaju pepelišta i opet bolje mini hidro koje ne zagađuju ništa nego pepelišta koja izgledaju kao planine.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner